Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Mäsožravé rastliny v Blatnickej doline

Autor: Marek Delinčák, 2. septembra 2011, 23:37


Bol krásny slnečný deň, priam stvorený na nejakú túru, alebo vychádzku. Keďže sme boli na dovolenke v Turčianskej kotline tak miest, kam by sme sa mohli ísť prejsť, bolo neúrekom. Vybrali sme si dolinu, ktorá bola pomerne blízko k nášmu domu. O 15 minút sme už stáli na začiatku Blatnickej doliny.

Blatnická dolina je krasová dolina na západnej strane Veľkej Fatry . Tiahne sa východo-západným smerom dĺžkou 8 km. Je to chránené územie, na ktorom rastú chránené druhy rastlín a žijú chránené živočíchy.


Pinguicula vulgaris
Krásny zdravý les lemoval lesnú cestičku, ktorá sa kľukatila popri potoku. V lese bolo vlhko a tak ma napadlo, či by tam nemohol rásť rašeliník (toho bolo v Tatrách kopa). Začal som sa pozerať pozornejšie a o niekoľko metrov som zazrel Tučnicu obyčajnú (Pinguicula vulgaris). Celý natešený som vytiahol fotoaparát a odfotografoval som ju. Po niekoľkých metroch som objavil ďalšie tučnice. Rástli hneď pri cestičke, niektoré aj priamo na štrkovej ceste a vôbec im nevadilo, keď tesne vedľa nich prechádzali autá. Keď sme sa vracali smerom k autu, tak po ľavej strane bola podmáčaná lúka, na ktorej by bolo určite niečo zaujímavé, ale nemali sme so sebou gumáky, tak sme tam nakoniec nešli.

 

Pinguicula vulgaris

 

Rašeliník som nakoniec nenašiel, ale zato som našiel tučnice. Popri ceste ich bolo veľmi veľa (asi 50ks, aj viac) a niektoré kvitli, ale väčšina tučníc už bola odkvitnutá a dozrievali im semená. A tak sa človek, ktorý chce vidieť na vlastné oči tieto pozoruhodné rastlinky nemusí vydávať ani na brodenie sa rašeliniskami. Stačí, keď si zájde na vychádzku do Blatnickej doliny, alebo iných vlhkejších dolín Turca a bude pozorne sledovať okraje chodníkov, lebo vidieť sa to určite oplatí.

 

Viliam Paľaga


Galéria


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín