Autor: Karol Gazdík, 16. apríla 2012, 23:30
Autor: Karol Gazdík
23.2. 2010
Najprv som si teda urobil "Dvojčrep", ktorý je jeden z najlepších spôsobov ako rastline napodobniť jej podmienky spojené s nízkou ale zato dostatočnou vlahou. Odtokovú dieru som upchal živým rašelinníkom a vytvoril som tak akýsi "knôt".
Rozrobil som si substrát - rašelina a piesok (1:2), ktorým som naplnil vnútorný črep. Na povrch substrátu som narobil asi 1 cm hlboké dierky do ktorých som vkladal semená. Takto pripravený vnútorný črep som vložil do druhého vonkajšieho plastového črepa v ktorom bola už pripravená rašelina.
Tento deň som si pripravil aj samotné semená, ktoré som dal stratifikovať na 24 hodín do vody. Semená sa môžu aj namočiť do 0,1% roztoku kyseliny giberelovej. Cieľom tejto stratifikácie je, aby osemenie zmäklo a aby tak klíčivosť bola úspešná. Pri čerstvých semenách nie je táto stratifikácia nutná.
24.2.
Povrch substrátu som navlhčil postrekovačom.
Semená som vybral z vody a žiletkou som opatrne odrezal alebo skôr zoškrabal veľmi tenký plátok zmäknutého osemenia zo semena. Potom som semená vložil do pripravených jamiek a jemne vtlačil do substrátu. Jamky som nezahrabal! Do každej jamky patrí 1 semeno, hoci ja som dal aj po dve :-)
Výsev som umiestnil k západnému oknu do polotieňa (uvádzaná klíčivosť v tme), vlhkosť bežná izbová (50 - 60%). Substrát som na povrchu jemne polieval okolo dierok so striekačkou.
13.3.
Na svet vykukli prvé 2 semenáče...
16.3.
...ďalšie 2 semenáče...
21.3.
...napočítal som 5 semenáčov, pričom vykúkal ďalší šiesty...
23.3.
...narátal som 8 semenáčov, konečný počet.
1.4.
Zbadal som zmienený úhyn 1 rastliny, neskôr som ešte vybral jednu zdravú rastlinu za účelom mikroskopovania: Umrela v prospech vedy, venujte jej minútu ticha :-)
31.5.
Môžem prehlásiť: Som hrdý otecko šiestich "Drosíkov" :-) Je tu totiž "temné" obdobie dospievania, kedy počas prvých 2 až 3 mesiacov zvykne cca 30 - 40% semenáčov uhynúť. Keď túto dobu prekoná, môžte si vydýchnuť a už len starať sa aby mal dostatok vlahy, nie však prehnanej, a pre zmenu veľa slnka. Je to heliofilná rastlina. Jej závislosť na slnku si budete môcť všimnúť na jej nakláňaní sa k oknu. Jamky som po vyklíčení semenáčov postupne zasýpal až na úroveň "terénu" v kvetináči.
Takže žiaden strach! Táto rastlina v dobrej zbierke rozhodne nesmie chýbať a poviem vám, že je to riadny borec čo sa lovu týka. V Španielsku domorodí obyvatelia kedysi Drosophyllum používali ako lepkavú mucholapku a vešali si ich listy alebo celé rastliny pod lampy, kde krúži vždy najviac múch :-)
Tak teda držím vám palce ak sa rozhodnete pestovať túto unikátnu a osobitú mäsožravú rastlinu, náš takmer európsky endemit.
Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.