Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Ďalšie stretnutie členov SCPS máme za sebou

Autor: Marek Delinčák, 2. augusta 2015, 17:44


 

Autor: Peťo Mikula

 

Ako vieme, dňa 9.-12. 7. 2015 sa konalo už štvrté oficiálne  stretnutie našich členov vo Vyšných Kamencoch pri Terchovej. Hovorím oficiálne štvrté, pretože zakladatelia spoločnosti  mali už jedno stretnutie pred jej založením. Nechám to teda na posúdenie im, o koľké v poradí ide. Z 25 registrovaných členov sa dostavili asi 12-ti, čo je chvályhodné, aj keď niektorí museli pre rôzne povinnosti odísť o niečo skôr. Akcia sa niesla v duchu výmeny rastlín, poznatkov aj skúseností z pestovania. V prvom rade musím pochváliť Mareka Delinčáka s Evkou Kučerovou, ktorí ako vždy všetko dôkladne zorganizovali a zabezpečili ubytovanie v peknom prostredí  Malej Fatry v priváte Lucka. Rovnako  Andreja Devečku, ktorý odprezentoval prednášku zo svojich ciest, Karola Gazdika za prednášku o symbióze mäsožravých rastlín so živočíchmi a Peťa Kulasa za ukážku svojej skvelej zbierky týchto rastlín.

 

 

Prvý deň sme sa stihli ubytovať  a v peknom altánku s kozubom nasledovala kráľovská opekačka, pretože jedla bolo ozaj veľa. V piatok hneď po raňajkách sme sa v troch autách vydali na prvú oravskú lokalitu neďaleko vrchu Minčol. Bola to krásna túra s krásnym zakončením, prostredie tejto lokality je ozaj nesmierne pekné a zaujímavé. Cestou sme zastavili v ďalšej lokalite, kde na strmom svahu rástli tučnice ( P.vulgaris a P.alpina ), ktorými jemne pretekala voda z kopca, čo bolo vďačným objektom pre naše fotoobjektívy. Na spiatočnej ceste sme okrem obeda v horskej reštaurácii navštívili už spomínaného Peťa v Novej Bystrici. Záver dňa vystriedali prednášky a správa o aktivitách našej spoločnosti, ktorých je oproti iným rokom už omnoho viac, čo vidieť aj na článkoch o výstavách.

 

 

Sobotné ráno sme sa vydali na lokalitu Uholníky, kde prebiehal jej manažment, teda kosenie a odstraňovanie vysokej trávy, ktorá by mohla zapríčiniť zánik mäsožraviek v nej rastúcich. Ide o jedinečnú lokalitu, kde sa vyskytujú pokope všetky tri druhy z rodu Drosera , ktoré rastú na našom území. Celú akciu opäť zastrašili pracovníci štátnej ochrany prírody, za čo im patrí veľké ďakujeme. Napriek množstvu problémov s krovinorezmi sa akcia skončila úspešne.  Aby som nezabudol aj na nového člena Mareka Juroša, ten si to ozaj poctivo odpracoval, len dúfajme že ho to neodradilo v ďalšom zotrvaní v SCPS. :)   Ja som mal z toho veľmi príjemný pocit, pretože sa tu spájali štyri moje obľúbené aktivity: turistika, mäsožravé rastliny, fotografovanie a ochrana prírody. Počasie nám prialo a slnečné lúče zanechali na našej pokožke štipľavú a červenú pamiatku.

 

 

Po tejto akcii už poniektorí odišli domov, vytrvalci však pokračovali ďalej.  Vrátili sme sa na chatu a po krátkom oddychu a zhodnotení síl sme sa vydali na dvojhodinovú túru  miestnym, skalami posiatym, terénom.  Bola to už štvrtá lokalita, ktorá mala zasa úplne iný raz než tie predošlé. Skaly obrastené tučnicami v tomto prostredí doslova vyrážali dych, navyše okolie mohutných brál a ihiel dodávalo prírode rozprávkové čaro.  Nebyť blízkeho večera, určite by táto túra trvala dlhšie. Koniec dňa sme trávili spoločne pri vonkajšom krbe, kde došli aspoň na chvíľu aj ďalší členovia ako aj nový člen Fero Bednár. Keďže sa často túla svetom a miluje prírodu rovnako ako my, poukazoval nám fotky a videa zo svojich ciest.

 

 

Posledný deň (neďeľa) bol už len rozlúčkový a s fotografiami preplneným fotoaparátom, ale aj s krásnymi pocitmi a dojmami sme sa pomaly rozišli do svojich domovov. Znova sa zapojíme do uponáhľaného, pracovného života, no s nádejou, že sa v zdraví takto stretneme aj o rok.

 

Peter Mikula


Galéria


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín