Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Darlingtonia 'Othello'

Autor: Karol Gazdík, 29. júla 2013, 14:47


Autor: Karol Gazdík

 

O tejto rastline sa už v naších pestovateľských kruhoch písalo a zdá sa mi, že ju aj niekto má vo svojej ctenej zbierke. V čom je táto rastlina ale výnimočná? Podľa môjho skromného názoru v ničom. Tvarovo sa nelíši. Prečo potom po nej mnohí kolegovia prahnú/túžia?

 

 

Je tu totiž jedna vec, ktorá ju robí "inou" ako je klasická rastlina. Je to prosím pekne celková absencia červeného farbiva anthocyanin. Môžete na nej obdivovať len krásnu zelenú farbu, dokonca ani korunné lupene kvetu neobsahujú červené farbivo. Ako uvádza Barry Rice, jedná sa o zvláštnu mutáciu, ktorá je zatiaľ endemická na lokalite v Sierra Nevada vo výške okolo 1800 m.n.m. Túto mutáciu objavili v roku 1992 (Elder 1997).
Na tejto zmienenej lokalite sú kruté zimy a celoročne dosť chladno. Preto Barry aj konštatuje o jej úspešnosti pestovania v kultúre, nakoľko aj distribuoval semená tohto kultiváru do celého sveta, konkrétne do všetkých možných semenných bánk spoločností pestovateľov mäsožravých rastlín. Tuším je aj autorom jej pomenovania: Darlingtonia 'Othello' Toľko k dočítanej teórií...prax však môže byť v celku odlišná.

 

foto: © Barry Rice


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín