Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Správne zimovanie rastliny Dionaea muscipula?

Autor: Karol Gazdík, 4. marca 2014, 21:01


Autor: Bc. Andrej Knotek

 

Nedávno som sa podujal na zaujímavý pokus. Zameral som sa na otestovanie každoročného problému začínajúcich pestovateľov tj. zimovaniu rastliny mucholapka podivná (Dionaea muscipula) ďalej DM.

 

Mnohí z nás to poznajú, na jar ba možno aj v zime si kúpime rastlinku v nejakom supermarkete, kde nás očarí zaujímavým vzhľadom a extravaganciou. Prinesieme ju domov a snažíme sa jej dopriať všetko čo potrebuje (niektorí aj viac než to). Príde leto, rastlina krásne prosperuje, tvorí nádherné veľké pasce. Nakoniec však príde obdobie, kedy by mala rastlina oddychovať (zimovať). Začínajúci pestovateľ spravidla ani nevie, že je také niečo potrebné.

Stáva sa, že rastlina začne chradnúť nedostatkom svetla a pre zlú interpretáciu ju vezmeme do bytu či domu na parapet, kde je možno aj pekne ohrievaná teplým ústredným kúrením. Práve toto je ten problém, ktorý väčšinou stojí za úhynom rastliny. Kombinácia tepla a vlhka (pretože samozrejme rastlinu neprestaneme polievať aby neuschla ;-) ) v spojení s nízkou úrovňou svetla, je ako stvorené pre plesne. Tie postupne zničia listy a nakoniec napadnú cibuľu čím rastlinu zahubia.

 

Spôsobov na správne zimovanie DM je viacero. Všetky viac či menej vychádzajú s prirodzeného prostredia, kde sa rastliny nachádza v prírode. V svojej domovine rastlina nepozná silnejšie mrazy, teda teplota neklesá pod -5°C. Táto hranica je ale iba orientačnou. Osvedčilo sa zimovanie v chladničke, kde je teplota okolo +5°C (o tom je viacero článkov).

 

Ja som sa venoval práve dvom extrémom. Prvým bol pokus „zimovať“ rastlinu DM na parapete, bez akéhokoľvek upravenia prostredia v byte. Samozrejmosťou bolo ústredné kúrenie a teplota v rozmedzí 21°C – 25°C. Umiestnená bola na západnom parapete. Každý hneď pochopí, že vlastne ani o zimovanie nešlo. Jediné, čo som rastline upravil bola zálievka. Nechal som substrát len vlhký a polieval len tak aby rastlina stála vo vode siahajúcej do výšky asi 0,5 cm. Druhý extrém pozostával z ponechania kvetináča s rastlinou na balkóne s prekrytím rastliny molitanom, ktorý som po stranách upevnil drevenými špáradlami (len aby ho nesfúkol vietor). Celú zimu bola vonku bez vody. Len občas som do podmisky nalial asi 1cm vody aby ju nevysušil mráz. Inak bola kompletne zamrznutá ako kocka ľadu.

 

Výsledok je možné vidieť na obrázku:


 

 

1 – rastlina zimovaná na balkóne

2 – rastlina „zimovaná“ v teple

 

Treba ešte dodať, že rastliny sú +- rovnako staré. Sú to vlastne odnože jednej a tej istej rastliny.  Ako je možné vidieť, rastlina č.2 je v oveľa horšom stave ako rastlina č.1.

 

Záverom konštatujem, že najvhodnejším spôsobom zimovania, vychádzajúceho z môjho experimentu, je zimovanie vonku. Najviac sa približuje prirodzenému spôsobu života rastliny. Tohoročná zima bola jedna z tých miernejších, kde teplota u mňa nesiahala ani na     -13°C, ale nazdávam sa, že s prihliadnutím na stav rastliny č.1 bezprostredne po zime by zniesla určite ešte minimálne 3°C smerom nadol.

 

Verím, že tento článok Vám k niečomu pomôže, alebo aspoň dá dôvod zamyslieť sa nad zimovaním tejto ikony medzi mäsožravými rastlinami.

 

 

 


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín