Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Vegetatívne rozmnožovanie mucholapky podivnej

Autor: Karol Gazdík, 31. októbra 2013, 14:01


Autor: Viliam Palaga

 

Mucholapka podivná vzbudzuje svojim lapacím mechanizmom u ľudí obdiv na celom svete. Odborných článkov je na internete požehnane. Ja sa budem snažiť týmto článkom podeliť o moje skúsenosti s rozmnožovaním tejto rastliny.  Sú dva spôsoby:

-Generatívne: semenami;

-Vegetatívne: delením trsov, odrezkami;

 

 

Množenie semenami:

Na získanie semien je potrebné mať dve, úplne odlišné rastliny. Tie potom v čase kvitnutia opelíme. Čerstvé semená vysievame na rašelinu + piesok (2:1). Staršie semená umiestnime na mesiac do chladničky. Následne výsev umiestnime na svetlé miesto a zabezpečíme vysokú vzdušnú vlhkosť. Keď semiačka začnú klíčiť, začneme rastlinkám pomaličky vetrať. Dopestovanie do dospelej rastliny trvá približne 3-5 rokov. Žiaľ, nemôžem priložiť fotografie celého procesu klíčenia, lebo som netušil, že v budúcnosti budem chcieť písať článok.

Tak, takýto je výsledok:

 

Rok staré semenáče

 

 

Vegetatívne rozmnožovanie:

 

Tento spôsob rozmnožovania je veľmi účinný a pomerne dosť rýchly oproti množeniu semenami. Postup je taký, že rastlinke treba jemne odtrhnúť list aj s dužinatou časťou, a položiť buď na rašelinu, alebo na rašelinník. Kvetináče s odrezkami položíme na vlhké, teplé a svetlé miesto. Po čase z dužinatej časti listu začnú vyrastať malé rastlinky.

Teraz vám ukážem, ako sa darilo mne!

 

2. október 2012

 

Rozhodol som sa presadiť pár mucholapiek. Pri tejto príležitosti som jemne odtrhol listy aj s dužinou, posypal práškovým koreňovým stimulátorom a zapichol som ich do živého rašelinníka. Kvetináč s odrezkami som umiestnil do takmer prikrytého akvária na svetlo. Už ostáva len trpezlivo čakať.

 

 

 

 

20. november 2012

 

Tak dnes som sa trošku prehrabal v rašelinníku. Z listov už razia malé rastlinky. Teraz treba nechať rastliny na pokoji nech si vytvoria korene.

 

 

15. december 2012

Malé rastlinky rastú, no rašelinník ich prerastá. Musím ho trošku preriediť, nech nezadusí mladé mucholapky.

 

 

 

13. január 2013

Čo dodať? Rastlinky už krásne podrástli. Pravidelne odstraňujem prerastajúci rašelinník.

 

 

28. marec 2013

Najvyšší čas na zasadenie do substrátu.

 

 

 

18. september 201

Takto vyzerajú mladé rastlinky na konci leta.

 

 

 

Takže ak túžite namnožiť si svoju mucholapku, pokojne sa do toho pustite. Nie je to žiadna veda, a pri zdravých a silných listoch je úspešnosť vysoká. Ja dúfam, že som vás aspoň trošku inšpiroval, a ukázal vám ako na to.

Veľa šťastia!

 

 


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín