Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Vplyv stanoviska, osvetlenia a substrátu na rast a vývoj Drosera adelae (rosička Adélina)

Autor: Karol Gazdík, 5. februára 2014, 1:00


Autor: Bc. Andrej Knotek

 

Rád by som sa s Vami podelil o skúsenosti nadobudnuté zo skúmania rastliny d.adelae. Na úvod by som chcel predstaviť svoju rastlinu (zdroj nových kusov). Má už 3 roky a je pestovaná v klasickej zmesi rašelina + perlit (2:1) a posadená do kvetináča s rozmermi 7x7 cm (obr.1).

 

 

 

obr.1 D.adeale, vek 3 roky, pestovaná pod umelým osvetlením


 


 

Čo hovorí literatúra?

Táto rastlina patrí do skupiny tieňomilných pralesných rosičiek.

Rastlina má nápadné veľmi riedke usporiadanie tentakúl, pravdepodobne preto aby medzi nimi dobre odtekala dažďová voda. Rozdiel medzi tentakulami na okrajoch a na ploche listov je morfologicky málo zreteľný. Sú v porovnaní s inými rosičkami normálne pohyblivé. Čepeľ sa k tráveniu neprispôsobuje žiadnym ďalším rastovým pohybom, žiadnym ohýbaním.

Správne pestovanie musí napodobňovať podmienky v podraste tropického dažďového lesa, hlavne je potrebné udržovať stále veľmi vysokú RVV. Ak pri tom neprúdi vzduch, nevadí to, takže kultúre sa darí aj v uzavretých vitrínach. Svetelné podmienky nie sú pre rast určujúce, rosička znáša hlboký tieň aj slnečné stanovisko. (Studnička.M.; 2006)


Môj výskum

 

Chcel som zistiť, ako vplývajú vonkajšie podmienky na rast a vývoj rastliny d.adelae.  Na začiatok som si pripravil z materskej rastliny jeden veľký list, ktorý som nechal obrásť novými rastlinami (vegetatívne množenie ide pralesným rosičkám veľmi dobre). Akonáhle som dostal nové jedince začal som ich umiestňovať na rozličné stanoviská. Prvým bolo umiestnenie čo najbližšie k červenému svietidlu v 90% RVV do zmesi rašelina + perlit (2:1) k heliamphore, kde je zabezpečený umelý pohyb vzduchu (viď. obr.2) . Druhá rastlinka bola umiestnená na parapet do uzavretého malého akvária prioritne pre rod utricularia, kde je 100% vlhkosť a zmes čistá rašelina(viď. obr.3). Tretia rastlina bola vo vitríne, kde udržujem vlhkosť len 60-70% RVV a silné osvetlenie kombináciou červeného a studeného bieleho svetla. Táto bola len postavená na zhluk živého rašelinníka bez akéhokoľvek substrátu (viď. obr.4).

 

 

 

obr.2 Rastlina č.1

 

 

 

obr.3 Rastlina č.2

 

 

 

obr.4 Rastlina č.3

 


Rastlina nebola polievaná vôbec, pretože heliamphory udržujem vlhké len pomocou tvoriča hmly. Teda žiadna výška hladiny vody.

Rastlina bola polievaná len spôsobom akým dostávajú vody utricularie a to dolievaním vody do akvária a udržovaním hladiny na úrovni terénu v kvetináčoch, teda na maximum.

Rastlina bola priamo v kontakte s vodou vždy keď bol spustený tvorič hmly a hladina vody v akváriu kolísala podľa môjho uváženia. Nikdy nebola zatopená ale voda často siahala aj do výšky rastového vrchola.

 

Osvetlenie:

Rastlina dostávala 8h 30 minút umelé svetlo vo vysokej intenzite.

Rastlina dostávala denné svetlo podľa priebehu dňa a noci, bez prisvecovania.

Rastlina dostávala 8h 30 minút umelé svetlo vysokej intenzity ale k rastline sa dostávalo len toľko koľko prepustil rašelinník, v ktorom bola posadená.

 

Záver

Rastlina sa prispôsobila prostrediu veľmi dobre, dostala červený nádych. Ale rast začal o týždeň neskôr ako pri rastline č.2.

Rastlina začala rásť veľmi skoro po presadení. Jej stav však nasvedčuje tomu, že stále tvorí listy patriace mladému jedincovi, teda má zakončenie okrúhle.

Rastlina sa podmienka prispôsobila veľmi rýchlo. Rast začal do 2 týždňov. Je pravdepodobné, že prostredie najviac pripomína jej domovinu. Nové listy boli ihneď zahrotené a farba ani nie zelená ani červená, bola vyvážená.

 

Zhodnotenie:

Musím konštatovať, že najviac rastline vyhovujú podmienky ako mala rastlina č.3. Rast je veľmi rýchli a kondícia výborná. Chytené mušky sú obtočené priam do 1 minúty. Ďalej sa rastliny už začala odnožovať pomocou koreňov do celej plochy zarastenej rašelinníkom. Jediná vec, ktorú som si všimol je veľkosť listov. Materská rastlina má listy oveľa väčšie, ale to je pravdepodobne len otázka času. Každopádne všetky testované rastliny majú 4 mesiace.

Verím, že sa vám môj článok páčil a možno aj niekomu pomôže pri pestovaní tejto krásne exotickej rastliny.

 

P.S. Za tie roky sa mi nikdy nepodarilo d.adelae donútiť kvitnúť. Ak máte niekto nápad ako na to rád sa poučím.

 

 


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín