Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Záhradné rašelinisko ( postup, stavba, rastliny ... )

Autor: Marek Delinčák, 11. apríla 2012, 21:41


Autor: Adam Čúzy

 

Určite mi všetci dáte za pravdu, že mať vlastné rašelinisko na záhrade je snom každého mäsožravkára. Keďže sme sa presťahovali z bytu do domu tak som sa rozhodol, že si rašelinisko vybudujem aj ja.  17.3.2012 sa to všetko začalo . Cez víkend som s kamošom vykopal jamu s rozmermi 200 x 150 x 50 cm.

 

Jama na rašelinisko

 

Najviac som sa obával, ako to bude so zavlažovaním. Dočítal som sa, že čím hlbšia je jama, tým dlhšie sa tam udrží voda. Jama by mala byť min. 50 cm hlboká, pokiaľ nechcete svoje rašelinisko zalievať často. Veľmi dobrá vec sú aj náhradné rezervoáre z bandasiek. Pokiaľ máte bandasky, tak ich určite využite. Najprv ich prevŕtajte po celom povrchu, aby sa tam mohla dostať voda. Pokiaľ chcete mať istotu, tak zvrchu do uzáveru navŕtajte diery, aby sa do nich prepchala záhradná hadica. Tým pádom sa bude dať do bandasiek napustiť voda.  Ja som to spravil tak, že do 5. bandasiek som vsunul hadice a zvyšné štyri bandasky som iba predierkoval.

 

 

Niektorí pestovatelia píšu, že bandasky by sa mali obaliť geotextíliou, aby sa do nich nedostala rašelina, no ja som ich nechal len tak . Pokiaľ si chcete kontrolovať hladinu vody, tak do rašeliniska dajte predierkovanú odpadovú rúru a cez ňu budete môcť kontrolovať hladinu vody.

 

 

 Ďalší víkend som šiel kúpiť 1500 l kyslej bielej rašeliny a jazierkovú fóliu.

 

 

Ešte v ten deň som rašelinisko z väčšej časti dokončil. Do jamy som vložil najprv starý koberec kvôli krtom a až naň som dal jazierkovú fóliu. Potom som nasypal jeden balík rašeliny ( 250 l ) a vložil som tam bandasky. Postupne som sypal ďalšiu rašelinu a zároveň som to polieval. Na polievanie používam obyčajnú studňovú vodu.

 

                                                                                           

 

Na druhý deň som zasadil prvých "obyvateľov". Za pár dní som postupne pridal nové rastliny a teraz obyvateľstvo tvorí : 2x Sarracenia purpurea , Sarracenia "hybrid" , 2x Sarracenia oerophylla , 3x Drosera filiformis , 1x Drosera Binata x Dichotama giant  , 5x Dionaea muscipula.

 

 

Rastlinky, ktoré by mali prežiť našu zimu a teda sú vhodné na celoročné pestovanie v rašelinisku sú :   Sarracenie , mucholapky , všetky rosičky z chladných periód ( D.binata , D.filiformis , D.intermedia , D.rotundifolia ... ) , Darlingtonie .

Veľmi pekne v rašelinisku rastie rašelinník . Postupom času vám ním zarastie celé rašelinisko, čo je prekrásne.  Rašelinník sa odporúča dať do "prepadlín" lebo tam má väčšie množstvo vody čo je preň veľmi dôležité. Povrch môjho rašeliniska nie je jednoliaty, ale sú tam rôzne vyvýšeniny a prepadliny. Okolo rašeliniska je vhodné dať okrasné kamene. Ja som troška zainvestoval a kúpil som Andezit antic.

 

                                                          

 

Na záver niečo napíšem aj o zime. Najlepšie je, keď u vás nasneží. Keďže sneh je super izolant, tak ho čo najviac nahádžte na vaše rašelinisko. Pokiaľ máte so snehom problém (ako ja), tak nechajte rašelinisko na pospas osudu alebo rastlinky zakryte čečinou  alebo slamou. 

Viac fotiek, ako aj aktualizácie z môjho rašeliniska, nájdete na fóre v sekcii "Hall of fame"  , v téme  "Záhradné rašelinisko ".

Dúfam, že vám môj článok pomohol a želám vám veľa pestovateľských úspechov.

S pozdravom Adam.


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín