Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Stretnutie SCPS na Kysuciach

Autor: Marek Delinčák, 15. júla 2013, 22:04


Aj keď trošku oneskorene, ale predsa. :)  Konečne sme si našli chvíľku na to, aby sme Vám porozprávali  o zážitkoch zo stretnutia SCPS, ktoré sa tento rok konalo na Zákopčí v hostinci Bakchus. V menšej zostave sme sa pozliezali už v piatok a večer sme si pri grilovačko-opekačke  vymieňali pestovateľské rady a delili sa o svoje úspechy. Až neskoro v noci sme zaliezli do svojich spacákov a uložili sa spať. Oddych bol potrebný, keďže ráno bolo na pláne objavovanie :) .  V sobotu sa k nám pripojilo niekoľko ďalších členov  a v počte kusov 11 sme sa vybrali na lokality.

 

Raselinisko

 

Prvé cieľové miesto bolo rašelinisko, kde už podaktorí boli a tak sme šli na istotu. A skutočne, lokalita nesklamala! 8)  Mohli sme sa pokochať množstvom Rosičiek okrúhlolistých (Drosera rotundifolia) ale aj orchideami, hadmi a kliešťami. :bigsmile: Podmáčané pôdy dali zabrať najmä tým, čo sa obuli do tenisiek. Do sýtosti sme sa vynadívali, pofotili a pomaly sa pobrali späť. Cestou  sme si nazbierali aj zopár húb. Konečne dorazili aj poslední  traja oneskorenci. 

 

raselinisko

 

Spoločne sme sa vybrali na druhú lokalitu, kde už sme šli bádať a objavovať.  A veruže aj bolo čo! Nikto nevedel, čo nás čaká a iba GPS aspoň tušilo kam ideme.  Asfaltku sme nechali za sebou a autami sme sa driapali po kamenistej a riadne rozbitej ceste. Podaktorí si aj ponadávali a keď sme sa dostali k veľkým výmoľom, bolo rozhodnuté: "Ideme po svojich".  Vyšľapali sme pár desiatok metrov a v mieste, kde GPS ukazovalo cieľ nášho bádania, sme odbočili z cesty a vydali sa do lesa. Začali sa pred nami objavovať koberce rašelinníka a o chvíľku aj ozývať rôzne výkriky tých, ktorí na miesto dorazili ako prví. Boli sme na správnom mieste. Pred nami sa zrazu rozprestierali lúky rašelinníka posiate tisíckami rosičiek. :) Po bokoch boli malé jazierka a všade navôkol rosičky, rosičky a ešte raz rosičky. Boli sme uprostred krásnej, veľkej, nedotknutej, nezničenej a nezarastenej lokality! Fotoaparáty dostali zabrať a všetci sme si skutočne užili tento úžasný kus prírody.  ;)

 

Rosicky

 

Plný dojmov sme sa pobrali k autám, a keďže nad hlavami aj v žalúdkoch sa nám zmrákalo, naše ďalšie zablatené kroky smerovali do pizzerie v meste Turzovka. Ako sme obedovali, prihnala sa taká búrka, že každý z nás ďalšie lokality vypustil z hlavy. Poobede sme sa vybrali späť do hostinca, kde prišli na radu prednášky. Po krátkom privítaní nás Karol Gazdík oboznámil s najnovšími vedeckými poznatkami zo sveta mäsožravých  rastlín. Po ňom nasledoval Andrej Devečka, ktorý nám porozprával o svojich cestách po Borneu za prezentácie svojich fotiek. Zvyšok večera sme opäť strávili príjemnou grilovačkou, volejbalom a debatami na všetky možné témy. V nedeľu ráno sa už pomaly každý poberal svojou cestou. Ja, Andrej a Evka sme ešte predsa len zašli na jednu lokalitu. Tentokrát však nešlo o mäsožravky ale o lokalitu Boletus erythropus.  :bigsmile:

Za seba môžem povedať, že stretnutie mäsožravkárov opäť nesklamalo a dúfam, že ostatní si to užili rovnako. Vidíme sa o rok!  ;)


Galéria


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín